AKTUÁLNE

 Vierka Kolpaská v médiách

Rozhovor z Rádia Prešov:

rozhlasová nahrávka

Článok Viery Kolpaskej v časopise Colour

Clánok s Vierkou Kolpaskou v casopise Colour

NOVÝ ČLÁNOK - ROZPRÁVAJME SA O SEXE NOVÝ ČLÁNOK - ROZPRÁVAJME SA O SEXE Nový kurz Vzťahy a komunikácia

Darčekové vianočné poukážky

Darčeková poukážkaNOVÉ MASÁŽE TU.

Referencie účastníkov kurzov

Čo nám kurzy dali, vzali, čo som použil/a v praxi

Moje meno je Lenka. Vierku Kolpaskú som 1.krát spoznala na kurze Dr. Savčenka, bola s ňou v kontakte a vedela, čomu sa počas rokov venuje, aké kurzy navštevuje a aký typ krásnych terapií ponúka. V júni tohto roka som zažila menšie zrútenie, kedy dva mesiace pred svadbou sa so mnou môj snúbenec rozišiel. Vierka ako anjel z jasného neba, keď už som fakt nevedela, ako si s tým smútkom a zúfalstvom sama poradiť, mi ponúkla, že môžem za ňou prísť do krásneho prírodného prostredia na východnom Slovensku. Strávila som v jej spoločnosti 3 dni. 24 hodín denne stála pri mne, držala za ruku, keď som to potrebovala, objala, poláskala ako starostlivá mama, zdrbala a vyhrešila ako skúsenejšia múdra žena, vyliečila a pomohla ako kvalitná profesionálna psychoterapeutka. Naučila ma skvelé techniky uvedomovania si a zvládania emócií, ktoré využívam nielen v partnerskom vzťahu, ale aj v bežnom živote a v práci:). Po terapii som si začala písať denník, na Vierkin podnet, kde si píšem, čo som sa za ten deň naučila, čo som zvládla a čo, naopak, ešte nie. Som k sebe prísna ale oveľa viac láskavá, uvedomila som si, že nie som dokonalá a môžem robiť chyby. Nie je to hanba a nie je hanba si tie chyby priznať. Vďaka Vierke som spoznala aj mnohých krásnych ľudí, napríklad jej partnera Slávka, dostala som tam dve pozvania na kávu od náhodných mužov. Jeden sa ma pýtal, či som na východe na babskej jazde a ja som mu povedala "nie, ja som tu na psychoterapii, pretože som vyšinutá". Potom už na tej káve netrval:):):). Dostala som terapiu smiechom, hydroterapiu, úvod do tantry a ženského sveta... Všetko v takej nádhernej prírode, že som doslova cítila, ako zo mňa ťahá všetky negatívne emócie a ako ma lieči. Najťažšie bolo si priznať vlastnú zodpovednosť za to, že môj vzťah skončil, že som zlyhala ako partnerka a môj skvelý partner sa to rozhodol ukončiť mojou chybou. Na záver môžem dodať, že som prišla k veľkému uvedomeniu a transformácii. Keď som sa vrátila, môj bývalý partner si všimol zmenu a rozhodol sa nám dať druhú šancu. Už mi niekoľkokrát poďakoval za to, aká som k nemu dobrá, on taký ku mne bol vždy, ale cítim, že jeho láska je ešte silnejšia. Včera pri chladničke len tak ku mne prišiel, objal ma a povedal "ďakujem, že si". To je veľké vyznanie od muža. Znamenalo to pre mňa viac ako "milujem ťa". Rozhodol sa, že chce, aby som bola jeho ženou a o mesiac máme svadbu. Všetkým ženám, ktoré majú pocit, že im v živote niečo chýba, ktoré sa necítia celistvé alebo nie sú šťastné, odporúčam kontaktovať terapeutku duše - Vierku Kolpaskú. Takisto ženám, ktoré chcú na sebe pracovať a chcú byť skutočnými ženami, dobrými matkami a manželkami, šikovnými milenkami. Ďakujem Vierka za všetko a za to, že si <3.

Lenka

Ďakujem Vierka za tvoju múdrosť, prítomnosť a nádherné dotyky, ktoré pôsobia na moju dušu lepšie ako diazepan.

Nemenovaný lekár s 35-ročnou praxou

Ahoj Vierka,
DÚ posielam neskôr, ale s pocitom radosti, že práve teraz mám na to chuť. Celý týždeň som mala "naprataný" a povedala som si, že toto budem riešiť, keď budem mať čistú myseľ a chuť.

Čo mi tento druh komunikácie dal a ako ich používam v praxi:

 • čistí sa mi myseľ
 • uvedomujem si blízkosť ľudí, ktorí ma majú radi -teším sa z toho a ďakujem, prichádza pocit radosti
 • spozornela som voči signálom, ktoré prichádzajú zvon - používam tvoju formulku, že ľudia nie sú zlí, len im nerozumiem a nebudem ich konfrontovať, radšej sa im vyhnem a vyhľadávam spoločnosť tých, s ktorými sa cítim uvoľnene - dnes som strávila krásnu sobotu s kamoškou a jej rodinou na jednom laze pri Zvolene, počasie bolo nádherné, zem voňala neskorým letom, vlhkom a lístím. Jej ocino nám (kým sme boli na prechádzke) upiekol zemiaky v rúre, veľmi krásne poobedie sme mali, pozorovala som ako sa "otec" 58r bavil s "dcérou" 38r a mala som príjemný zážitok, je to jedna inteligentná vtipná žena, ktorá má nadhľad. V piatok večer sme boli spolu v meste do rána... Má ma rada a ja som nesmierne rada, že mám možnosť sa od nej učiť, napriek tomu, že je odo mňa mladšia, cítim, že je "vyššie".
 • čo je pre mňa vynikajúci pocit - začínam si uvedomovať vlastné pocity a vedome ich "analyzovať" a rozkázať si napr. v ťažkých situáciách, aká má byť moja reakcia - je to síce ešte iba v plienkach, ale aj tak mám pocit, že "rastiem" správnym smerom :) Prax: výborne zvládnuté piatkové nedorozumenie s pozvaním na večeru - sme sa nepochopili s dcérou a ex - som na seba hrdá, v min. by som to riešila histericky, teraz sme sa nasmiali, jasné že som musela niečo prežrieť ale dať si čas niekoľko minút na analýzu a stratégiu sa oplatí. Keby som reagovala hystericky (a chuť som mala v prvom momente ohromnú:):)) pokazila by som náladu aj sebe aj ostatným, takto sa nikto nehneval, odľahlo nám a nastúpili vtipné poznámky a úsmevy.
 • mám dve úžasné kamarátky - nie sú na jednej "vlnovej" dĺžke: Jedna je veľmi vyspelá v tom, ako mať pekný vzťah s manželom, druhá na tom s tebou práve pracuje.
 • začínam sa správať ako žena a pozorujem ženy, ktoré ženami sú - doteraz som ich odsudzovala... to musím priznať, zlý uhol pohľadu :) - a cítim sa šťastnejšie, jemnejšie a krajšie :) ....ale ešte musím riadne zabrať. Vždy keď začne na mňa útočiť kríza, tak toto vedomie použijem ako filter, pozorujem okolie a mám pocit, že cítia u mňa zmenu - teším sa z toho
 • cíttim sa oko divák - pozorujem, nasávam
 • objekt pre môj posun vpred je aj môj ex - po rokoch mlčania, zazerania, násilia a obviňovania sa a kriku neprejde deň, aby sme sa nedostali aspoň na pár minút k tomu, že sa na seba usmejeme a v kľude prehodíme pár viet. Aj toto je pre mňa signál, že sa mením a upratujem.... Robím to tak, že si uvedomujem situáciu, v ktorej práve som a mám na mysli neubližovať, neponižovať, ale pritom dávať najavo moju hodnotu. Uvedomujem si aj jeho hodnotu a po všetkom tom, čo sme spolu preskákali, sa mi mení uhol pohľadu - moja terajšia situácia je lekcia, ktorú mám za úlohu zvládnuť, myseľ musí byť v kľude :) Vždy si pri tom v duchu opakujem, že som žena a všetko je v rukách ženy - sme silnejšie:) nenechám sa vyhecovať ani okolím ani vlastným egom.... V takomto stave mám chuť byť "nad vecou", som vtipnejšia a uvoľnenejšia. Ak niečo nevypáli, ako by som chcela, tak si poviem nič to - lekcia pre mňa, možnosť príde na budúce, snáď to vyriešim lepšie pre mňa, musím zabrať a popracovať na mojom vedomí - píše sa to ľahko, skutočné pocity sú však silnejšie a zložitejšie :) viď môj zážitok z piatku:
 • v piatok som mala takú krízu, že som v práci od rána nič nevedela vyriešiť a o 12:15 hod som šéfke bola oznámiť, že odchádzam - zdvihla som kotvu a už ma tam nebolo - nesmierne sa mi uľavilo, už som mala pocit, že ma to tam zavalí.
 • nič neurýchľujem ako voľakedy som vedela riadne tlačiť na pílu. Teraz si "beriem čas" na premyslenie si situácie, v ktorej sa práve nachádzam (moja hystéria tým pádom dostáva na frak :) )
 • viac som ticho a pozorujem, učím sa

V piatok som stretla kamoša, s ktorým už 3 mesiace dohodujeme kávu, náhodou sme sa stretli v BB. Pýtal sa ma na rozvod - prvé kolo som nezvládla (veľmi mi bolo smutno....) Cítila som, že komunikáciu vôbec nezvládam. Povedala som si dosť, to musí byť na úrovni žena - muž (stále som si v duchu hovorila Ivana začni sa správať ako silná žena a nedostávaj ho svojim smútkom do rozpakov, okamžite sa prešteluj - zmenila som na chvíľu tému a pomohlo) a veľmi to bolo príjemné. Povedal mi také veci, ktoré si myslím, že nepovie len tak ľahko, ak vôbec. Skončilo to celé salvami smiechu, rehotali sme sa v aute celou cestou z BB do ZV.
Môj cieľ: byť kamoška sama so sebou, dobrá kamoška! mať a prežívať pocity ženy, dávať a dostávať lásku. Viesť moje krásne dcéry k tomu, aby vnímali tento svet inak ako ma to "učila/neučila" moja mamina. Moja mamina je krásna žena fyzicky, napriek tomu sme ako mama/dcéra nemali žiadnu komunikáciu, vládlo tabu - proste to nevedela a stále mám pocit, že nevie, tak zanevrela na mužský svet, že ma to irituje, pritom je to fyzicky krásna žena.

žena so skúsenosťou 43

Ahoj Vierka,
v prvom rade som rada, že som Ťa mala česť spoznať, si veľkým prínosom v mojom živote. Teším sa z každého stretnutia a z každého rozhovoru s Tebou. Si velmi šikovná, sčítaná, informácie, ktoré odovzdávaš pri stretnutí a kurzoch, sú veľkým prínosom pre mňa, určite aj pre druhých, ktorí mali možnost Ťa stretnúť. Ja som typ človeka, ktorý sa rád posúva ďalej. Tým, že som Ťa stretla, som sa zas o kúsok posunula.
Prejdem k otázke, čo mi dal kurz Komunikácia. Naučila som sa orientovať sa v komunikácii, uvedomila som si, čo v nej môžem zlepšiť. Určite tento kurz bol prínosom aj pre ostatných členov rodiny. Tým, že som sa zmenila ja, zmenilo sa ich správanie voči mne. Samozrejme ešte stále pracujem na tom, aby sa nase vzťahy stále zlepšovali. Uvedomila som si, ktoré hodnoty v živote sú na prvých miestach. Určite chcem zopár vecí v živote zmeniť, hlavne moje pracovné tempo, nájsť si čas pre seba, využívať ho efektívnejšie. V komunikácii hlavne v manželstve sa nevraciame späť do histórie, čo bolo, žijeme prítomnosťou, neriešime, čo kto kedy ako spravil. A keď aj tak v tom čase sme konali tak, ako sme to najlepšie vedeli.
Na otázku, čo mi kurz vzal, Ti môžem odpovedať: nič také, za čím by mi bolo ľúto.
Čo používam v praxi:
Postupne sa snažím používať všetko, čo som sa naučila, v rámci možností. Komunikáciu sa snažím viesť k spokojnosti oboch strán, aby sme mali z nej dobrý pocit obaja zúčastnení. Dívam sa na komunikáciu trochu inak, pozorujem, ako ju vediem a ako komunikujú ostatní. Vážim si samu seba, zdravšie sa stravujem, robím šťavy sebe aj ostatným členom rodiny. Postupne mením šatník, chcem viac nosiť sukne a šaty, fakt sa v nich dobre cítim, robí mi radosť každý nový kúsok v šatníku. Chcem začať pravidelne cvičiť.
Čo sa zmenilo v mojom živote? Hlavne to, že sa teším z každého okamihu, všetko, čo sa dá, si užívam, teším sa z každého stretnutia s ľuďmi.
Ešte raz ďakujem za milé slová, za usmernenie, za Tvoje názory, proste za všetko. Určite sa rada zúčastním kurzov, ak budeš nejaké robiť, rada budem pokračovat v ďalších lekciách cez skype.
Prajem Ti veľa úspechov.

A

Ahoj Vierka,
Veľmi si ma zaujala svojou prednáškou na Harmónii v Košiciach. Bolo to niečo iné... čo sa bežne nevidí....
Otvorene si hovorila o veciach, o ktorých sa mnohí ľudia hambia hovoriť... Ale každý to potrebuje... Keby ľudia mali také informácie, vyzeralo by to ináč, predišli by v partnerstve mnohým problémom.... Hneď som o Tebe povedala ďalším mojim známym....
Na základe tvojej prednášky som si uvedomila dôležitosť sexuality v partnerstve a na základe toho som sa rozhodla vylepšiť svoj vzťah z manželom aj po tejto stránke. Iniciatíva, že s tým treba niečo robiť, vzišla od neho. Som presvedčená je to lepšie takto, ako keby si mal hľadať milenku!
Vopred ďakujem za rady a prajem pekný deň.

Erika

Kurz „Oslava života“
Tento pobyt mi dal nesmierne veľa, to čo som už dávno nezažila: uvoľnenosť, slobodu, neobmedzený smiech a šťastie so sebou samou, bez škrupúľ a obmedzení v kruhu báječných ľudí. Pobyt v prírode, v krásnom zdravom prostredí, byť v samote so samou sebou. Počúvať svoju dušu, vedieť sa odviazať, počúvať prírodu a všetko čo k nej patrí. Tiež chodiť bosá v horskej bystrine, mať rada samu seba, uvedomiť si, čo mi robí dobre, usmievať sa, duševne preciťovať svoje potreby. To všetko mi pomohlo uvoľniť vnútorné napätie a stíšiť sa. Keď sa stíšiš, začneš načúvať svojmu vnútornému ja.
Za všetko ďakujem našej lektorke Vierke

Ing. Viera Šoltisová

Moja dovolenka v RAJI s Rajou.(návrat domov do prírody a detstva)
Po seminári a masáží plných lásky v prírode s tebou som sa rozhodla pre 8 dňovú dovolenku opäť s tebou. To som netušila, že bývaš ozaj v ozajstnom RAJI. Kopce, lesné studničky - živá voda, nádherné ihličnaté stromy, ktoré milujem, rozkvitnuté lúky, silné energetické miesta, prekrásny park BETLIAR nabitý energiou, tanec pod holým nebom za zvuku gytary mladých mužov, raňajky v tráve, milí srdeční ľudia, ktorí sa nám zdravili na každom našom kroku, kravičky, kone, ktoré nás každé ráno sprevádzali za zvuku zvoncov pri rannom cvičení a kúpaní sa v priezračnej a čistej vode, vzduch voňal orgovánom pri rannej meditácii v tvojej záhrade, vynikajúce recepty pripravované za zvuku praskajúceho dreva ešte starej piecky v kuchyni nám pohladilo bruško, žurčiaci potok, čo ma uspával každý večer pred spaním, ticho a pokoj, ktorý sa dal krájať. Vzájomná podpora, dotyky, objatia, masáže, smiech, slzy, spev, skúsenosti, ktoré sú neraz nad zlato, nás obe posilnilo.
Najkrajšie bolo, že sme si nič neplánovali, len si užívali prítomný okamžik podpory a pomoci jedna druhej. Ozajstný Raj na zemi - ŠVAJČIARSKO AKO VYŠITE NA DLANI TAK KRÁSNEHO OKOLIA MESTEČKA DOBŠINÁ.
Nie je nič krajšie a silnejšie ako BEZPODMIENEČNÁ LÁSKA bez pretvárky. V JEDNODUCHOSTI, HRAVOSTI, ĽUDSKOSTI JE BOHATSTVO A SILA!!!!!!!!!!!
Pookriala som na tele aj na duši a vrátila sa do ruchu veľkomesta nabitá energiou.

Vlastička slnkom opálená z Košíc

Hneď ako som prišla z kurzu, tak som bola ako vymenená, úžasne som sa cítila a taká šťastná, začala som čítať knihu Obdivuhodná žena - veľmi dobrá, ďakujem za odporúčanie.
Vyskúšala som masáž, čo si ukazovala aj masáž intímnej partie muža, ale tieto techniky by som potrebovala ešte zdokonaliť. Inak mala si pravdu, môj partner bol z toho úplne hotový.

Lenka z Bratislavy

Ahoj Viera,
chtěla bych ti poděkovat za krásné sobotní školení. Bylo fantastické! Přijde mi jak kdybych si konečně uvědomila co chci. Skoro celý život si plánuji a pořád se za něčím honím, hledám a vlastně ani nevím co. Ale jak jsi říkala člověk musí nejdříve milovat sám sebe a dívat se na to, aby on se cítil dobře, jinak ať dělá cokoliv, nebude šťastný. Otevřela si mi oči a nyní chci začít poslouchat své srdce :-)
Velice děkuji za tvé objetí, které mě naplnilo pozitivní energii a novou chutí žít lépe a něco ze sebou dělat.
Těším se na příští školení. Z něho odejdu úplně jiný člověk :-))))
Krásný dník

Svatava V.

Ahoj Vierka,
Na masáž som šla najmä preto, lebo ako mama 2 ročného a 2 mesačného bába sa denne ohýbam a to nie vždy správnym spôsobom... a chrbát mi to už aj dával najavo... Keďže si prišla do KE cez víkend, pre mňa ideálny čas... lebo detičky mohol postrážiť manžel. No a lákala ma Tvoja masáž aj preto, lebo Janka mi poslala nejaké info o tom, aké masáže vykonávaš... a veľmi som niečo také chcela vyskúšať. Bola si veľmi bezprostredná, otvorená, citlivá, nevtieravá, hneď od začiatku. Reagovala si na moje potreby. Cítila som sa ako niekto, o koho je postarane... konečne sa niekto o mňa staral a ja som sa nemusela starať o nič, len si vybrať vôňu :) a komunikovať s Tebou... ale aj to bolo dobrovoľné :) Vďaka za pripomenutie, aká dôležitá je komunikácia v partnerstve a ako sa učíme spoznávať toho druhého a rozumieť mu celý život. A rozumieť aj sebe samým. Prijať aj svoje temné stránky. Rozvíjať tie dobré... a mať sa rád :) Pre môj vzťah bola táto skúsenosť ako prevencia u lekára a keďže masáž absolvoval aj môj muž, mali sme obaja spoločný zážitok, niečo, čo nás spája... a verím, že posunie ďalej.
krásny Veľkonočný čas prajem

Evka S.

Vierka,
ďakujem za možnosť strávenia jedného úžasného a plnohodnotného dňa :-) som vďačná všetkým anjelikom, že ma sem pritiahli :-) a som vďacná za možnosť stretnúť tak skvelých ľudí....cmuk

Katka Slemenská

Milá Vierka,
takže tu je zopár riadkov k mojej terapii u Teba...

Už ako dieťa som sa cítila "odlišná" od ostatných, nevedela som sa nijako zaradiť do každodenného života... Akokeby som ani nežila v tomto svete a mala pocit už vtedy, že mi akosi nikto nerozumie, alebo nechce rozumieť, to už neviem... Napriek snahe a úsiliu v škole sa mi nikdy nejako nedostávalo pochvaly a tu možno začala niekde aj tá neláska k sebe samej... Vtedy som svojim pocitom nerozumela a myslela si, že takto je to správne a skrátka takto to má byť. Kedže som si nevážila samu seba a svoje telo tiež nie, v 17 sa mi stal veľmi nepríjemný zážitok a ten ma poznačil na veľmi dlhú dobu... Určite nie som prvá ani posledná... Spoznala som nového muža a začali sme spolu chodiť... Po dvoch týždňoch mi ale povedal, že má pocit, že chodí so sestrou a nie priateľkou a chce sa milovať... Či aj ja chcem a túžim po tom sa ma neopýtal... Tak som sa k tomu odhodlala, veď ked tak veľmi chcel, aj keď vedel, že nemám žiadne sexuálne skúsenosti... V daný večer k tomu prišlo a odvtedy akokeby sa môj život zastavil... Nebolo to nič príjemné, ale tak neočakávala som od prvého razu ani žiadne veľké zážitky. Keď to však nevyšlo ani druhý, tretí raz..., dostala som odpor k nemu, k vnímaniu sexu a celkovo k vnímaniu mužských pohlavných orgánov ako k niečomu, čo by mi malo spôsobovať rozkoš... Počastoval ma ešte frigidnosťou a to už úplne zabil všetku moju úctu k sebe... Odvtedy som mala ešte zopár vzťahov, ale ani v jednom som sa necítila po sexuálnej stránke uspokojená a šťastná... Opantal ma strach a úplne uzavrel moju cestu za rozkošou... Akokoľvek sa neskôr muž snažil, moje myšlienky z prvého razu nepovolili a ja som sa utápala čoraz viac v smútku a beznádeji...
Pred mesiacom som sa zúčastnila semináru Obdivuhodná žena a tam som spoznala aj Vierku... Keďže ma jej prednáška neskutočne zaujala, navštívila som ju aj individuálne... Intuícia mi napovedala, že mi môže pomôcť... Môžem povedať, že mi pomohla odblokovať telo, myseľ a aj srdiečko... Zážitky a staré veci, o ktorých som si myslela, že sú už dávno preč a predsa sa ešte objavili... Pomohla mi znovu prežiť situáciu, ktorá sa mi stala, precítiť ju a nechať ju odísť... Pomocou tantrickej masáže mi dosť uvoľnila moje strnulé telo plné strachu a smútku. Bol to pre mňa nesmierne silný emočný zážitok, niečo také som ešte nikdy predtým nezažila... Veľmi veľa sme spolu konzultovali, vo veľa veciach mi Vierka poradila a v neposlednom rade sa stále zaujíma, ako to zvládam, za čo som jej nesmierne vďačná.
Viem, že nie som jediná, ktorá mala nepríjemný zážitok z prvého milovania... Nedokázala som s tým ale veľmi dlho bojovať a to ma vnútorne veľmi ničilo a zožieralo... Chcem tým len povedať, aby sa ženy, ktoré mali akýkoľvek traumatizujúci zážitok, nebáli vyhľadať aj odbornú pomoc, aby sa o tom rozprávali a hlavne nenechali len tak... Všetko sa dá vyriešiť a treba na tom usilovne pracovať.
Ďakujem Ti Vierka z celého srdca za pomoc, nechala si vo mne veľký kus seba a ja si to veľmi vážim.

Katka, 28 ročná už láskyplná žienka z Popradu

Dobrý den paní Kolpaská,
chtěla bych Vám předem poděkovat za krásné sobotní školení a hlavně za Vaše obejmutí Přijela jsem domu, nabitá pozitivní energii.
Přeji Vám krásný zbytek neděle a ještě jednou mnohokrát děkuji za energii.

Svatka Vondrášková

Ahoj Vierka,
vďaka Tebe, Viki a všetkým obdivuhodným ženám, ktoré tam boli, tie dva dni znamenali pre mňa posun o niekoľko stupňov ďalej v mojom osobnom raste a (seba)poznávaní… Zasa sa mi potvrdilo to, že aj keď na sebe pracujeme každá, študujeme, že niektoré veci nám dokonale zaklapnú a konečne tak riadne zasvietia, až kým ich vyslovíme nahlas a pomenujeme… A možno aj počujeme z úst druhých… Ja som tou úžasnou energiou, ktorá tam bola, bola naplnená ešte niekoľko dní a teším sa na ďalšie takéto akcie… Všetky tie veci, o ktorých sme sa rozprávali, mi pomohli aj pri formulácii rozlúčkového listu priateľovi, ktorý som mu poslala pár dní po seminári a práve aj vďaka kurzu som až dodatočne dokázala pochopiť niektoré podstatné veci, ktoré boli medzi nami...
Chcem ti povedať, že skladám aj pred tebou, tak ako aj pred Viki, klobúk... Si úžasná energia a vidno na tebe, že to, čo hovoríš, máš prežité a že ľuďom pomáhaš len cez to, čím si si ty sama prešla v živote... Aj preto je to všetko také silné, lebo je to úprimné, cítiť z teba naplno dokonalú radosť aj smútok, to všetko, čím si si v živote prešla... A práve vďaka tej úprimnosti, naturálnosti, tomu, že nič nehráš, ale ide to z teba, z tvojej podstaty, máš úžasný dar pomáhať ľuďom a liečiť ich... A pre mňa je na tebe najkrajšia tá tvoja úžasná, až detská a spontánna radosť zo života, ktorú okolo seba šíriš a tak tým najkrajším a najprirodzenejším sposobom "infikuješ" ostatných :-)))
A ešte jedna vec, počas celého semináru som si hovorila, bože, prečo tu nesedia všetci tí naši chlapi, keby toto všetko počuli a uvedomili si to, o koľko ľahšie a šťastnejšie by sa nám v tých vzťahoch spolu žilo!!! Ja mám vo svojom najbližšom okolí hneď z fleku 4 chlapov, ktorých by som k tebe poslala, keby oni len trochu chceli…
Ako som napisala aj Viki, to čo robíš, robíš skvele, myslím, že si bola na tu „prácu” predurčená, aj keď skôr by som to nazvala poslaním… Len tak ďalej, tento svet to veľmi potrebuje, a nielen ten ženský… :-)
Pre mňa si krásna ešte aj tým, akým spôsobom žiješ, v úplnom spojení s prírodou a aj ty si ma inširovala k zásadnému kroku, ktorý som sa odhodlala spraviť zo svojím životom, keď som odišla z dobre platenej manažérskej pozície, len aby som raz mohla žiť tak, ako to už veľmi dlho chcem a cítim, práve tak ako ty, pri zurčiacom ľadovom potoku, s narúbaným voňavym drevom pri peci...
Veľmi sa teším na ďalšie akcie a stretnutia s tebou :-)

Alena

Moja milá priateľkaVierka,
chcem ti poďakovať za úžasný seminár - Tréning lásky. Odporúčam ho všetkým, ktorí túžia prežívať plnohodnotné vzťahy, ktorí nevedia, ako úzko je naša sexualita spojená s láskou a niekedy nevedia, čo vlastne láska je, všekým, ktorí sa chcú tešiť zo života, netrápiť sa zbytočnosťami, žiarlivosťou, strachmi, závisťou, obavami, prejaviť svoju kreativitu v tanci, komunikácii, v radosti spoločne prežívaných okamihov, v radosti učení sa novým poznatkom a oslobodiť sa od zbytočných nánosov, programov, ktorí nám boli už v detstvé dané, ale nie vždy tie správne.
Všetkým, ktorí nevedia, ako byť sami sebou a ako im táto nová skúsenosť prinesie oslobodenie a vysloviť prianie, všetkým, ktorí sa rozhodnú pre pozitívnu zmenu v živote "niečo" pre seba spraviť a prídu na tvoj seminár a zaželažať slovami osvieteného Mistra našeho veku Osha -
Aby ste žili plne a intenzívne a vďaka tejto celistvosti a sile vykvitol váš život ako nádherný kvet, boli plní vône, lásky, života a smiechu.

A malý pozdrav od mňa:

Posílám pozdravení
po listech zabarvených
barevnými pastelami
na trávě pod oknami.

Doletí to moje psaní
těm, jenž se cítí sami,
potěší je maličko
tohle malé psaníčko?

Rozdáva ho na potkání
vítr, šibal přelétavý
všem, kterí mu naslouchají
s přírodou si povídají

Ta ušila všemu listoví,
kabátek pěkně duhový,
aby se nikdo nemračil,
záplavou barev protančil

Potěšil se ještě chvíli
meluzína však už kvílí
ze všech větru nejvíce
pověstmi opředená pověrtnice

A potom přijde zklidnění
příroda se promění
preřinou se přikryje
a ty sní znovu zažiješ

vloček tiché padání
výskot dětí na saních
mír a lásku přejíce
vánočních kouzel tisíce

A pak už jen Halelujá,
radujme se kdosi zpívá
Halelujá na výsostech
jak je všechno dojemné a prosté

Lidský hlas i láska čistá
pro všechno je tu dost místa
políbení, pohlazení,
pochopení, potěšení
prosté lidské odpuštění

Maj sa mi pekne a veľmi sa teším na ďalšie naše spoločné stretnutia.

Olga

Objavila som v sebe ženskosť, jemnosť, citlivosť, radosť.

Jožka, podnikateľka

Rozlúčila som sa z dlhodobou priateľkou cigaretkou.

Gabika, optička

Našla som partnera, po ktorom som roky túžila.

Danka, ekonómka

Sexualita ma vždy zaujímala. Taoistické a tantrické techniky, do ktorých si nás zasvätila, mňa a moju partnerku, mi dali nový rozmer poznania. Milovanie dotykom je pre nás oboch nesmiernym potešením a pôžitkom na tele a duši. Ďakujem.

Marek a Evka z Plešivca

Po absolvovaní tvojho kurzu, ktorého som sa zúčastnila so synom minulý rok, dodnes pravidelne cvičíme a zdravo sa stravujeme, čo mi pomohlo nájsť si lepšie platenú prácu, a môj syn inšpiruje svojich rovesníkov pozitívnym prístupom k životu z Tvojich prednášok. Aj keď má len 12 rokov, s radosťou sa pri ňom zastavujú aj starší muži a počúvajú jeho rady. Ďakujeme a s láskou spomíname.

Monika a Marek z Lučenca

V prítomností prírody a veselých tvorivých ľudí som načerpala nových síl a odišla ľahká ako pierko.

Erika, profesionálna fotografka

Dodala si mi do života sebavedomie, odvahu, vášeň, sexappeal, ktoré ma od stretnutia s tebou každodenne sprevádzajú. Na Tvoj čarokrásny a spontánny a nákazlivý smiech a bezprostrednosť dieťaťa, lásku a múdrosť ženy, sa nedá zabudnúť.

Michal učiteľ z Košíc

Aj keď som len na začiatku krásneho vzťahu s mužom, našla som inšpiráciu, ako náš vzťah oživiť a spestriť po sexuálnej a intímnej stránke.

Natálka, študentka z Bratislavy

Slzy mi stekali dojatím, aký plytký život som doteraz viedol. Vďaka tebe som spoznal krásu ženy a pravé bohatstvo muža, čaro lásky a extázy. Čo k tomu dodať? Mám chuť radostne žiť a každú žienku týmto darom obdariť!!!! Díííík.

Ľuboš zo Žiliny

V tanci som našla novú inšpiráciu pohybu, ako rozvinúť svoju ženskú krásu.

Janka, podnikateľka z Bratislavy

Pochopil som hlavné rozdiely medzi láskou, sexualitou a intimitou. Techniky, ako potešiť svoju partnerku v sexualite, som uplatnil v praxi. Zožal som obrovský úspech. Ďakujem.

Peter z Rožňavy

Estetika a krása boli vždy na prvom mieste v mojom rebríčku hodnôt. Som rada, že to na Tvojich kurzoch, Viera, nechýba.

Evka, majiteľka súkromnej školy

Investícia do sebavzdelávania bola pre mne najlepšou investíciou. Neľutujem a ďakujem.

Ján, súkromný podnikateľ z Košíc

Moja intuícia ma ešte nikdy nesklamala. Som rada, že som sa kurzu zúčastnila, a že si mi dala návod, ako vedomosti (moju inteligenciu) uplatniť v praxi a stať sa múdrou žienkou!

Monika z Gemerskej Polomy

Staré príslovie hovorí, že ak je žiak pripravený, učiteľ sa vždy nájde. No, že ma sexu bude učiť žena, to by ma ani v divokom sne nenapadlo. Ďakujem Ti za tvoju trpezlivosť, jemnosť, lásku, cit, ako si ma pripravila do života. Za knižky, cenné rady a hodiny komunikácie, podpory, masáže a dodávanie odvahy, búranie predsudkov, strachov, bolestí... Milujem Ťa a mám Ťa rád, Tvoj verný kamarát, duševný syn a žiak

Jozef, 23 r., študent

ahoj Vierka, ja som si po tomto kurze takmer bezprostredne našla priateľa, s ktorým trávim naozaj krásne chvíle a som hádam prvýkrát v živote šťastná. Ideme s priateľom do Tatier na "svadobnú" cestu, na také naozajstné spoznávanie a užívanie si. Maj sa krásne a prajem veľa vydarených kurzov a super žienok, nech sa im to v živote obráti a nech chodia aj statoční chlapi. Objímam

Danka

Tento kurz bol veľmi dobrým vytrhnutím z uponáhľaného kolotoča práce, povinností, úloh, požiadaviek, termínov, problémov vo vzťahoch a taktiež v rôznych iných oblastiach života. Počas týchto dvoch dní som zažil naozaj veľa nových pocitov. V tomto ročnom obdobi príroda vyčarila v parku asi všetky farby. Vybrané prostredie bolo naozaj úžasné. Masážne techniky ma obohatili o nové poznanie práce s telom a energiou muža a ženy. Jemný dotyk mám možnosť využiť pre svoj osobný rast ako aj pre spestrenie, obohatenie intímnej a sexuálnej oblasti života. Prvý krát som mal možnosť vidieť tantrické a taoistické techníky cieleného a vedomého zaobchádzania s vlastnou životnou (sexuálnou) energiou. Cvičiť aspoň 5 minút každé ráno som už začal. Nové cvičenia plánujem včleniť do repertoáru postupne :-) Počas dňa sa cítim oveľa lepšie. Jedlo bolo vynikajuce - pozdravujem Alenku :-) Ak bude mať kuchársku knihu hotovú, tak si prosím jeden exemplár zarezervovať. Jazda na koňoch bola pre mňa niečo nové. Koníky boli dobre vycvičené a neušli mi z pod zadku. Len ma na druhý deň bolel chrbát ako koňa :-) Hydroterapia - odvážil som sa až druhý deň, ale stálo to za to. Cítil som sa výborne. Vždy ked sa teraz ráno sprchujem, tak studená sprcha musí byť. Keď sme šli späť na penzión po hydroterapii a ty si si s "doktorkou" spievala, bláznila a nahaňala sa, tak som z toho pocitu bezprostrednosti, radosti a rozhodnutia, že tu a teraz budete šťastní, skoro celú cestu v duchu plakal. Vy ste sa rozhodli, že tu a teraz budete šťastní a ja som zas skrýval svoje pocity : - ( Schémy, vzorce, limity a bariéry su ešte stále vo mne. Pôrod - tento dokument bol pre mňa šokujúci. Pri porovnaní pôrodu v nemocnici a tak ako to bolo ukázane v dokumente s pripravou a v kruhu najbližších, ... Ten rozdiel sa nedá ani popisať.Práve som dočítal knihu Sila pritomného okamihu od E.Tolle. Niektorým veciam som rozumel, niektorým zas nie a niektoré sa presne tak udiali. Mám zopár otázok, ale to si preberieme na stretnutí. Bolo tam veľa popísané o egu a to je to, čo si musím poriadne prejsť. Musím sa pripraviť na stretnutie a bude toho dosť.Verím že vďaka všetkým týmto novým cvičeniam a praktikám sa zlepší moje emocionálne uvedomenie a aj zdravie. Tento kurz je aj veľmi dobrym doplnenim kurzu Abeceda medziludských vzťahov. Je viac praktický ako teoretický. Odporúčam sa ho zúčastniť.

Milan

Veľmi ma teší, že som v nedeľu večer a pondelok ráno mal možnosť si dobre zacvičiť, uvoľniť sa v krásnej prírode. Naučil som sa dychové cvičenia tao, čo len pridalo tomu, aby som sa ďalej rozvíjal a osobnostne rástol. Okrem toho som dostal ďalšie skvelé a užitočné rady do života. Som za to všetko naozaj vďačný.

Attila

"Milá Vierka, jsem Petr, kterého jsi v Lažánkách tak příjemně obdarovala, a píšu Ti mail, protože zvednout telefon a zavolat by ode mě nejspíš vyžadovalo příliš úsilí. Chtěl jsem Ti říct, jak jsem si nečekaně nejvíc z Lažánek odvezl za poslední večer, ráno a cestou do Prahy. Vůbec se mi jako u předešlých akcí opět potvrdilo, že dostávám dary z nečekaných stran, a že si má člověk odnést, o co stojí, a ne s k něčemu nutit.Ten poslední večer jsi mě naučila, že tělo obsahuje mysl, že ruce i nohy jsou zakončením mysli, a že moje myšlení je bez vjemů z těchto konců zbytečně nestabilní, necelistvé. Dotek je škola sama o sobě. Doufal jsem, že si tím v Lažánkách nějak projdu a nebýt Tebe, utekl bych před tím. Děkuju.Pochopil jsem, že správná cesta v životě je jednoduchá, něžná a upřímná vůči vlastní existenci. Je to prosté a je to vždy tady a teď - jak jinak uchopit a přijmout strach? :-) Slíbil jsem, že už si nebudu ubližovat a stále to mám na paměti.Strach mi brání v obyčejných věcech. Dřív bych to nechtěl přiznat - selhávám v komunikaci a to je problém ve výkonu většiny zaměstnání. Cokoli mi pomůže začít normálně komunikovat a nebát se ozvat, jsem ochotný podstoupit. Ale ty jsi přece terapeutka a Savčo má podle všeho úžasné zkušenosti. Určitě se příští rok uvidíme a já se těším, až si to budu moci dovolit."

A jak říká Mudrc:
"Moudrý zůstává bez trvalé přilnulosti,
srdce všech lidí činí svým srdcem.

K dobrému jsem dobrý,
k nedobrému jsem také dobrý;
tak prosazuji dobro.

K věrnému jsem věrný,
k nevěrnému jsem také věrný;
tak prosazuji věrnost.

Moudrý - ve vztahu ke světu -
zůstává plachý a uzavřený,
své srdce však rozšiřuje na celý svět.

Na to, k čemu všichni upírají zrak a sluch,
hledí moudrý shovívavě jako na dětinskost."

Šířit lásku a dobro nemůže mít jednodušší logiku ani motivaci. Budu v tomhle oceánu povrchnosti neztratit svoji čistotu a objevit, co je to nejlepší pro mě. :D Hodně štěstí a lásky v pracovní době.

Petr K.

Ahoj Vierka, Často na Teba a Voloďu myslím, som Vám vééééľmi vďačná. Náš život sa radikálne zmenil, aj keď, samozrejme, ideálne to ešte nie je ale pracujeme na tom Ja, odkedy som prišla z kurzu, ráno a večer sa sprchujem studenou vodou, dopoludnia pijeme ovocné šťavy, popoludní, zeleninové, k tomu sme pridali Pangamín a vit. C a musím povedať, že sa cítim vynikajúco !!!! Od kurzu už neberiem Xanax na spanie. Po desiatich rokoch sa zdá, že sa mi to podarilo – oslobodiť sa od toho svinstva. Prvý týždeň som mala problémy, spala som 3-4 hodiny a to je mne málo, ale ako som pridala studenú sprchu pred spaním, pomohlo!!! Obaja sme schudli po tri kilo a to, že sa už konečne nehádame pre každú somarinu a doma je pokoj, sa nedá ničím vyvážiť. To je tak v skratke všetko, ešte sa určite ozvem, srdečne Vás, oboch, aj Helenku, srdečne pozdravujem. A k tomu MDŽ ti posielam vrúcne objatie a božtek.

Hela Kysucká

Ahoj Věruško.. ..ještě jednou díky za víkend, který jsem sice plánovala úplně jinak, ale v reálu se stal přesně tak jak měl a jak jsem zřejmě podvědomě potřebovala… Ne že bych nezažila spoustu outdoorových školení a team buildingových akcí, ale tohle bylo velmi osobní a posunulo mne to mnohem dál, než týdny strávené koučingem, hledáním pravdy a směru v knihách či psychologickým školením. Asi každý máme nějaké hranice, které si chráníme a když je překročíme znejistíme a nevíme jestli se se ztrátou půdy pod nohama bát nebo mít dobrý pocit z toho, že se to podařilo…Jsi úžasný člověk kterých po tomto světě moc nechodí a to co dáváš, je víc než si mnozí z nás vůbec uvědomujeme. Chtěla jsi náš osobní příběh, nevím, zda ten můj je až tak jiný nebo zajímavý, možná jen v vtom, že jsem našla sílu a odvahu změnit něco, co jsem cítila již dlouho že je špatně a to od základů i s tím rizikem, že mne to bude hodně stát… Máme asi všichni někde zakódováno, jak spoustu věcí musíme a dokonce se domníváme, že je vlastně chceme a nedokážeme bez nich žít. Pak se najednou zastavíme a zjistíme úplný opak, to co jsme léta budovali se sesype jak domeček z karet a člověk najednou stojí před rozhodnutím, nechat si ty staré zaběhlé jistoty, které sice nejsou to co chci, ale jsou to ty jistoty,které všichni ode mne očekávají a navíc se domnívají, že jsem s nimi ztotožněna a budu tak fungovat nadále. Samozřejmě je tady druhá možnost, říct prostě to dětské a asertivní ne, na které máme všichni právo, ale které se tak nějak v životě málo očekává a začít se mít rád, žít v souhře se sebou, svým já a svým přesvědčením. Tak jsem se na chvíli zastavila a zjistila, že od doby kdy jsem byla schopná vnímat plním jen to co se ode mne očekává a vzhledem ke své nátuře co nejlépe ze všech. Pořád tak nějak podvědomě čekám tu odměnu, to uznání …a strašně se divím, že se nekoná, že je vše přijímáno jako samozřejmost a jestli to tak chci já, nikoho vůbec nezajímá a bohužel do této chvíle to nezajímalo ani mne. Vím, že nikdy není pozdě a všechno má svůj čas a ten můj zřejmě teď přišel. To že mi do cesty přivedl Tebe a ty úžasné lidičky z víkendového “kurzu” má svůj důvod a chápu to jako dobrý start a doping pro to co mne dále čeká… Je moc fajn že jsou mezi námi lidé jako Ty, MUDr. Savčenko a spousta dalších, kteří Vás obklopují a taky Vaše schopnost nám ukázat, že to prostě jde, jen musí každý chtít. Ještě jednou dííííííííky a krásný zbytek léta :).

Petra

Ďakujem Vierka za všetko, čo ty a Savčo ste pre mňa urobili. Bolo to viac, než veľa. Síce viem, vďaka patrí mne. Ale ak niet vás, tak tá zmena trvá oveľa dlhšie. Ciže vďaka patrí aj vám!!! Vieš, a viem prijať aj ľudi takých aki sú, nie s podmienkami, ako predtým. Mám ich rada. Ale neurobím pre nich všetko, ako predtým. Nie za každú cenu. Veľmi veľa vecí sa zmenilo okolo mňa. Ale to práve preto, lebo sa cítim dobre vo svojej koži – už konečne v 35-ke!!! A sa nebojím vykročiť len tak bez toho, že by som vedela dopredu, čo nasleduje. Idem, kráčam, a sa dejú veci. Všetky príjmam tak, ako prichádzajú. Veľká vďaka vám obom. Nikdy nezabudnem na kurz, keď si ma zavolala dozadu ku sebe a si ma nerozumela celkom, čo sa so mnou deje, dialo. Ale si chcela vediet. Vtedy som to potrebovala. Teraz už viem, kto som, nebojím sa ničoho a idem do všetkého s radosťou. Mám ešte na čom pracovať, ale to robim pre seba a veselo. Nesúhlasia všetci s mojimi krokmi, ale to ma už nezaujíma. A preto konečne ŽIJEM !!! Bolo načase. Ale na druhej stránke nič neľutujem. Viem, že všetko má svoj dôvod a preto sa všetko tak udeje, ako má, a nijak ináč, aj ked tomu nerozumieme práve vtedy. Tešim sa … len tak … Vierka, pa.

Andy z Košíc

Keďže viac ako 2 roky po Abecede medziľudských vzťahov stále nemám odvahu absolvovať kurz MUDr. Savčenka „Integrálna metóda rozšírenia vedomia“, Vierkin kurz výhradne pre dámy „Žena, zdroj lásky a krásy“ ma veľmi potešil. Priniesol mi inšpiráciu a krásne zážitky, z ktorých mnohé boli pre mňa prvýkrát. Strávili sme štyri dni v krásnom prostredí Tatranskej Lesnej. Čo ich naplnilo? Krásne počasie, čistý vzduch, bosé nohy na zarosenej tráve, jej vôňa, vôňa zeme, žblnkot vody, hydroterapia v Studenom potoku, welness v Grand hoteli Bellevue, večera v luxusnom Grand hoteli Praha v Tatranskej Lomnici, chvíle odpočinku, rozhovory, nové informácie – zaujímavé aj šokujúce a inšpirujúce, ticho, smiech, pohyb, spev, hry, objatia. To všetko v príjemnej, komornej, pokojnej a pohodovej atmosfére… Bola som užasnutá, keď som po prvýkrát videla niekoho, kto vníma svoju nahotu úplne prirodzene, bez pocitu hanby a neistoty. Bolo to krásne a tiež som to chcela zažiť. Hoci som si nikdy nevedela ani len predstaviť, že by som odložila svoje šaty v prítomnosti iných ľudí. A predsa som to urobila! Odvahu som síce našla až na druhý deň, ale to nie je dôležité. Podstatné je, že už viem aké to je byť oblečená iba do vody, vetra, slnka… Zážitok! Zaujímavá bola pre mňa aj večera v luxusnom hoteli. Zvláštny pocit a zážitok byť v takom nezvyčajnom prostredí… Ako „darček“ sme v ten večer dostali vystúpenie detského tanečného súboru Kalinka z Moskvy. Krásne melódie, farebné kostýmy a hlavne krása, mladosť, energia, radosť z pohybu boli veľmi dojímavé a inšpirujúce. Naozaj krásny večer… Aké jednoduché bolo byť aspoň pár dní on line… Ďakujem Vierka, že si ma pozvala na tento kurz. Veľmi si vážim, že si ma oslovila a že si ma vnímala ako niekoho, kto by mal prísť a možno niečo odovzdať ďalej. Keď si ma poprosila, aby som ukázala ako sa maľuje na hodváb, tak som to odmietala, zľakla som sa. Cítila som, že viem a mám tak málo skúseností, že sa to nehodí. Brala som to príliš vážne. Nakoniec som veľmi rada, že som to zvládla. Mala som pocit, že sa maľovanie dievčatám páčilo, že mali príjemný zážitok, že sa zabavili a možno dostali aj inšpiráciu. Maľovať na hodváb je pre mňa ako keď sa ráno zobudím a je predo mnou celý deň – biely a čistý ako hodváb. Záleží iba na mne, čím ho „naplním“ a aký farebný bude. Je to pre mňa terapia a priestor, kde môžem rozvíjať svoju hravosť, tvorivosť, spontánnosť, kde sa „učím“ nebáť sa vlastnej slobody. To všetko potrebujem ďalej rozvíjať a upevňovať aj v každodennom živote… Celý kurz bol pre mňa ďalšia príležitosť trénovať byť medzi ľuďmi, pretože stále mám radšej samotu (no necítim sa osamelá). Mala som príležitosť trénovať nebáť sa prejaviť, nebáť sa prijímať pozornosť druhých a cítiť sa pri tom úplne prirodzene, uvoľnene. Celý čas sa preverovalo, čo už mám najmä vo vzťahu k sebe samej zvládnuté a čo ešte stále nie. A tak som každý deň absolvovala aspoň jednu-dve dávky očistného plaču. Som si vedomá, že ma ešte čaká veľa „práce“, ale teším sa na to. Nie je to „práca“, je to hra, aj keď občas na to zabúdam… Najväčšie prekvapenie a aj šok pre mňa je, že sa v atmosfére tých pár dní vytvorila malá prasklinka v mojom ešte stále „detskom“ svete. Moja absolútna istota a presvedčenie, že niektoré zážitky a skúsenosti sa ma netýkajú, nepatria do môjho života, že ich nepotrebujem a nechcem zažiť už prestávajú byť istotou… Cítim, že sa začalo rozpadávať niečo staré. Niečo, čo mi síce dávalo pocit bezpečia, ale neprinášalo nič nové. A viem, že všetko čo sa bude diať ďalej, je vec rozhodnutia… Môjho rozhodnutia… Chcem sa poďakovať a pozdraviť Katku z Martina, Janku z Levoče, Gabiku z Piešťan, Renátku z Martina a Mariku z Rožňavy. Veľmi sa mi páčilo byť medzi Vami. Som rada, že sme sa stretli, aj keď len na chvíľu. Ďakujem Vám aj Tebe Vieročka za všetko, čo ste mi dali, aj keď o tom ani netušíte a možno to ani neviem presne pomenovať…

Jana z Popradu

ĎAKUJEM. Aby som dokázala popísať, za čo som vďačná a čo sa v mojom živote zmenilo, pootvorím dvere, ktoré som zatvorila pred 20 mesiacmi. Z času na čas sa ešte o nich celou silou opieram, aby už ostali zatvorené. Škoda, že sú potrebné slová a nedá sa to len tak poslať do éteru, bez slov… V júni 2008 som prišla na kurz obdivouhodná žena ako „to“, ako malý vyplašený škriatok, ktorý roky odmietal samého seba, nenávidel tú čudnú schránku, jej prejavy, výraz, cítil sa hlúpy, odporný, škaredý, nemožný. Mal ženské telo a necítil sa žensky. Stránil sa ľudí, takmer nekomunikoval, veď ho určite vnímali a videli presne „takého“. Ak vôbec zaregistrovali jeho existenciu. Smútok, strach, zmätok, neistota, sebapodceňovanie, pocity hanby, tma, čierna diera, v ničom žiadny zmysel, pocit, že sa stal omyl, že tu vôbec nemal byť, chcel odísť preč, vrátiť sa „domov“. Nevedel, kde to je „domov“ a ako sa tam vrátiť, len cítil, že musí utiecť a nebyť… Napriek všetkému bol sám veľmi rád a až po kurze som si uvedomila, že boli chvíle, ktoré mu pomáhali „prežiť“ – keď hral na klavíri, gitare, fotil, venoval sa bylinkám, kvetinám, …. Po čase sa tá čudná schránka pokazila. Lekári, nemocnice, operácie, liečitelia, k tomu „obtiažne“ situácie doma, v práci. Z tohto zmätku na pár rokov „vykukol“, keď sa mu otvorili informácie o veciach „medzi nebom a zemou“ – literatúra, prednášky, rôzne terapie. Zrazu veľa vecí do seba zapadlo a uvedomil si, že tu nie je omylom… Výrazné pokroky sa však neudiali, tri kroky vpred a dva vzad, tri vzad… Už vedel, že pomoc nenájde „vonku“. A tušil, že brzda je v postoji voči sebe samému, voči „veciam“, ktoré sa diali okolo. Len ako tú brzdu uvoľniť, nevedel. Zatváram dvere…. Na obdivuhodnú ženu som išla kvôli sebe. Nie kvôli tomu, aby som pre niekoho bola obdivuhodná. Mala som dlho pocit, že potrebujem zažiť, aké to je cítiť sa žensky. Na kurze som však bola zmätená, mala som pocit, že som tam „omylom“, že som niečo preskočila a unáhlila. O pár dní som si jasne uvedomila, že najprv potrebujem akceptovať seba samu ako bytosť, dospieť a až potom môže „prísť“ ten pocit ženskosti, že prirodzene vyplynie z toho sebaprijatia. Po Abecede medziľudských vzťahov prišiel úžasný zážitok práve v tom, že som spoznala stav absolútneho prijatia seba samej ako bytosti, bez výhrad, aspoň na chvíľu. Zažila som, aké to je jednoducho byť a tešiť sa z toho. Cítila som, že dokážem zvládnuť čokoľvek a že môžem urobiť a zmeniť čokoľvek sa rozhodnem. Že skutočný život je len teraz, v tejto chvíli. Že len teraz môžem ovplyvniť svojím rozhodnutím, čo príde. Že môžem byť slobodná iba vtedy, ak si tú slobodu sama dám. Že iba ja zodpovedám za svoje pocity, myšlienky a konanie. Že nemám „žiť“ a zakladať si predstavu o sebe na tom, ako na mňa reaguje okolie, ako ma vidia iní, čo si o mne myslia. Ja sama mám vedieť kto som a prijímať sa bez výhrad. Že nikto nie je dôležitejší ako ja sama… Aj keď tento stav netrval dlho, už viem, aký je to nádherný zážitok. Viem, že taký stav bytia je reálny a že ho môžem zažívať… Aj keď moje vnútorné počasie nie je stále slnečné a nedarí sa mi byť online každú minútu, viem, že to tak nemusí byť. Môžem to zmeniť, stačí sa rozhodnúť. Nezáleží na tom, ako rýchlo alebo koľko sa toho už zmenilo. Dôležité je, že situácie, ktoré boli pre mňa nepredstaviteľné a nemožné, sa po jednotke jednoducho stali. Pretože som sa rozhodla a vedela som, že MÔŽEM, že to dokážem. A tak som onedlho zažila, aké to je stáť pred 90 ľuďmi a bez trémy, pevným hlasom a s pocitom sebaistoty odprezentovať príspevok na konferencii. Odvtedy mám za sebou 2 semináre a pred sebou ďalšie. A nemám žiadne obavy, strach. Zažila som, aké to je dať si slobodu a urobiť napriek okolnostiam to, čo cítim – požiadala som o zvýšenie platu. Po prvýkrát po 15 rokoch som zažila, aké to je vážiť si prácu, ktorú som urobila a ktorú robím. Aké to je vedieť, že ju robím kvalitne a že si zaslúžim byť ohodnotená. A som si vedomá, že je to možné jedine preto, že sa začal meniť môj vzťah k sebe samej. V podstate nešlo o peniaze, ale o pocit slobody. O zážitok, že som dokázala nahlas povedať, že si zaslúžim viac. Zažívam aké to je, keď neexistujú „obtiažne“ situácie, keď som spokojná s tým, čo som urobila a „nezhadzujem“ to, keď si dovolím urobiť chybu a netýram sa za ňu, keď sa na seba usmejem a mám vo vnútri „smieška“. Už viem, aké to je, keď prijímam samu seba takú, aká som v tejto chvíli – nie takú, akou by som mohla byť, keby… Začínam inak vnímať svoje telo. Už viem, aké to je vychutnávať si pohyb tela, keď tancujem alebo cvičím. Uvedomujem si, že „tu“ bez neho nemôžem byť, že sa mám o neho starať, počúvať ho, dávať mu všetko čo potrebuje, vážiť si ho a ľúbiť. Viem, aké to je nepoužívať slová „musím“, „nedokážem“ alebo „nemôžem“ a konať preto, lebo chcem – úžasná sloboda! Viem aké to je nevidieť situácie ako dobré alebo zlé, ale iba ich prijímať a jednoducho urobiť čo treba… Z mnohého mám ešte strach a obavy. Chcem vedieť, aké to je mať pocit vlastnej krásy, prijať svoje telo so všetkým, čo k nemu patrí. Chcem vedieť, aké to je ísť medzi ľudí bez strachu a obáv, nemať pocit hanby, chcieť byť medzi nimi. Chcem vedieť, aké to je nebáť sa prejaviť a byť spontánna. A možno raz zažiť, aké to je, keď niekto o teba stojí a je s tebou rád – nie ako otec, ani ako brat… Za to, že toto všetko prežívam a že sa radikálne zmenil a stále mení kvalita môjho života, som vďačná MUDr. Savčenkovi. Som vďačná za „nástroje“ a „technológie“, ktoré ponúka, pretože absolútne fungujú. Záleží iba na mne, či ich používam. Voloďa, ďakujem za to, ako si celý víkend „prepínal neviditeľné tlačidlá“ tým, aký si bol, čo si hovoril a ako si hovoril. Ďakujem za to, ako si mi na stoličke „pomáhal“ už len tým, aký si bol jemný a nežný. Vieročka, ďakujem za to, že s láskou organizuješ pre nás Voloďove kurzy. A ďakujem za tvoje priateľstvo, podporu, za to ako ma vidíš…. Aj keď je mi občas tak zvláštne smutno, je to také čisté, pokojné… Nie som tu omylom, som tu, pretože chcem a som tu rada. Ďakujem za tento zážitok…

Jana Cimermanová, Poprad

RAJJA - Centrum kreatívneho vzdelávania a poradenstva

Rybárska 3, 048 25 Dobšiná, Tel.: + 421 905 427 768, E-mail: vierarajja@gmail.com